IOS işletim sisteminde Swift programlama ile ilgili ilk dersimizi, hakkında Türkçe içerik hiç bulamadığım, İngilizce içerik ararken bile zorlandığım bir konuda oluşturmak istedim. IOS 11 ve Swift 4.0 kullanarak QR Kod ve Barkod okuyucu program yazma.

QR kod okuyucumuz uygulamanın ana ekranında direkt çıkmasın diye “ScannerViewController” adlı bir class oluşturarak onun içerisine ekledim. Bu sayfaya geçişi de “TabBar” üzerinden gerçekleştirdim. Siz böyle bir geçiş gerçekleştirmeyecekseniz kodun ilk kısmındaki “required init” ile başlayan alanı kaldırabilirsiniz.

Kodumuz uygulama içerisinde çalışırken kamera izni isteyecektir. Bu izin ekranını da Info.plist dosyası üzerinde düzenlemeliyiz.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi “Privacy – Camera Usage Description” satırını ekleyip, bu satırın değerine kendi onay sorumuzu yazıyoruz.

Son olarak, bu class için bir Main.storyboard’da boş bir viewcontroller yaratmanız yeterli olacaktır. O View Controller ile oluşturduğumuz “ScannerViewController” class’ını bağlayıp uygulamanızı çalıştırınız. Mac’inizdeki simülatörde düzgün çalışmayabilir. Bunun için bir iPhone’u simülatör olarak kullanmalısınız.

Sitemizde yayınladığımız ilk eğitim içeriği olduğu için anlatımdaki kusurlarımızı affedin. Eksik kalan ya da anlamadığınız kısımları yorum alanından sorabilirsiniz.